مهندس فتحی جمعه 8 اسفند 1393 01:26 ق.ظ نظرات ()
مطمئنا یکی از مسائلی که با نزدیک شدن به فصل زیبای پاییز و بعد به دنبال آن زمستان، ذهن شما را درگیر می کند پیدا کردن یک روش مناسب برای گرم کردن منزلتان است. به همین سبب این بار در مورد یک سیستم گرمایشی مدرن، اما کمتر شناخته شده اطلاعاتی را در اختیارتان می‌گذاریم که امیدوارم شما را در انتخاب یک سیستم با کیفیت یاری کند.
سیستم گرمایش از كف متشكل از لوله‌هایی است كه سرتاسر كف اتاق شما را پوشش می‌دهد و به وسیله گردش آب گرم درون این شبكه لوله‌ها حرارت را به طور یكنواخت توزیع می‌كند. این لوله‌ها تلفیقی از فلز و پلیمر هستند و برای پر کردن فضای بین آنها هم از یك نوع چسب مخصوص استفاده می‌شود.
آب گرم ورودی به این لوله‌ها در دمای حدود 50 درجه سانتی گراد از طریق موتورخانه، پكیج یا پانل‌های خورشیدی تامین می‌شود و حداكثر دمایی كه در كف ایجاد می‌كنند 29 درجه سانتی گراد است. در روش‌های گرمایشی دیگر تا 70 درصد گرما نزدیك سقف جمع می‌شود و نزدیك كف، دما پایین‌تر است، اما همه ما زمانی احساس بهتری داریم كه پاهای ما گرم باشد و هوای بالای اتاق متعادل تر، پس گرما باید جایی تولید شود كه نیاز بیشتری به آن است؛ یعنی در كف اتاق.
این سیستم گرمایشی برای انواع پوشش كف از جمله سنگ، سرامیك، پاركت و موكت مناسب است. آرایش لوله‌ها، فاصله آنها از هم و همچنین دمای آب ورودی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در اثربخشی این سیستم هستند. این لوله‌ها از قطر 16 تا 32 میلیمتر در بازار موجودند و نسبت به گرمای مورد نیاز در هر مكان و با توجه به مساحت آن مكان از لوله‌هایی با قطر مورد نظر استفاده می‌شود.
گرمای یكنواخت، دیوارهای تمیز، صرفه‌جویی در مصرف مزایای سیستم گرمایش كفی بسیار زیاد است، از اولین مزایای این سیستم گرمایشی این است كه با موازنه چهار عامل راحتی، گرمایش تابشی، جریان هوا و رطوبت نسبی احساسی مطبوع و گرمایی یكنواخت را ایجاد می‌كند. دومین مزیت این سیستم استفاده بیشتر از فضاها است زمانی كه شما بخاری، شومینه یا شوفاژ دارید در هر كدام به نوعی به صورت دائم یا فصلی بخشی از فضای اتاق را از دست می‌دهید در حالی كه در این سیستم هیچ فضایی اشغال نمی شود. دیگر نگران سیاه شدن پرده‌ها و دیوارهایتان نباشید در سیستم گرمایش از كف نیاز به رنگ كردن و تمیز كردن دیوارها و حتی خود رادیاتور نیست و این روش با حفظ رطوبت هوا و گرد و غبار كمتر مبلمان و اثاثیه منزل دیرتر كثیف می‌شود. در سیستم گرمایش از كف هیچ سطح داغ و لبه تیزی وجود ندارد و دیگر نیازی نیست تا نگران كودك دلبندتان باشید. مزیت دیگر این است كه كف گرم و خشك مانع رشد و تكثیر قارچ‌ها و موجودات ریز میكروسكوپی كه باعث بروز انواع بیماری‌های پوستی و تنفسی هستند، می‌شود و به سبب همین شرایط بیماری‌هایی مانند آسم، سرفه‌های آلرژیك و مفصلی را به حداقل می‌رساند.
آخرین نكته‌ای كه از مزایای این سیستم گرمایشی قابل ذكر است صرفه‌جویی در انرژی است چون در این روش گرمایشی به جای گرم شدن هوا ساكنین و اجسام ساختمان گرم می‌شود و مصرف در این سیستم بین 30 تا 50 درصد بیشتر از سایر روش‌ها است.
مشخصات فنی و نصب
این لوله‌ها در برابر خوردگی، زنگ‌زدگی، رسوب گرفتگی و مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند، فشار را تا 10 بار و تا 95 درجه سانتی گراد تحمل می‌كنند. ضریب انبساط طولی این لوله‌ها كم و تقریبا معادل لوله‌های مسی است و در برابر نفوذ اكسیژن مقاوم هستند. در این سیستم گرمایشی نصب بسیار آسان و سریع است و ضایعات مصرفی آن نزدیك به صفر می‌باشد، این لوله‌ها شكل پذیری بالایی دارند و بسیار سبك هستند. نكته بسیار مهم كه در سیستم گرمایش از كف حائز اهمیت است، عدم نیاز به تعمیر و نگهداری سالانه است.


هزینه :
در مورد هزینه‌های نصب و راه‌اندازی هم باید بدانید كه تمام هزینه‌ها بر هزینه متراژ لوله محاسبه می‌شود و به صورت متر مربع محاسبه می‌شود و نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی خیلی مقرون به صرفه است. 

 

 

 

الف ) مواردی که مجری سیستم گرمایش از کف در مراحل ساخت ساختمان به اطلاع کارفرما می‌رساند:
 
• توصیه می گردد چارچوب کلیه درها و پنجره ها نصب شده باشند.
• توصیه می گردد قبل از اجرای سیستم گرمایش از کف، عملیات گچ کاری انجام شده باشد (بهتر است عملیات گچ کاری و گچ بری سقف کاملاً به اتمام رسیده باشد و عملیات گچ کاری دیوارها تا یک متر مانده به کف بنا انجام شده باشد).
• عایقکاری سقف طبقه آخر با استفاده از عایق پلی اتیلن مشبک (XPE) به ضخامت 3 سانتیمترالزامی است.
• ترجیحاً توصیه میشود عایقکاری سقف طبقه آخر از زیر سقف انجام شود (شکل 1) ولی در صورت عدم امکان میتوان سقف طبقه آخر را از روی سقف عایقکاری نمود(شکل 2).


ب ) ملاحضاتی که مجریان سیستم گرمایش از کف باید در نظر داشته باشند:
 
 
1-1 سیستم آبرسانی را با توجه به موارد ذیل انتخاب کنید:
• پروژه دارای سقف کاذب است
بهترین انتخاب، سیستم آبرسانی انشعابی کامل یا سیستم کلکتوری- انشعابی می باشد هر چند سایر گزینه ها نیزامکان پذیر است.
• پروژه دارای سقف کاذب نیست 
بهترین انتخاب، سیستم آبرسانی کلکتوری کامل یا سیستم کلکتوری- انشعابی می باشد وسایر گزینه ها پیشنهاد نمی گردند.
• درصورت وجود سقف کاذب، اکیداً توصیه می گردد کلیه سیستم های لوله کشی آب، فاضلاب وسیستم 
تاسیسات برق در سقف کاذب نصب گردند.
برای آشنائی بیشتر با انواع سیستمهای آبرسانی به دستور العمل نصب لوله های نیوپایپ مراجعه نمائید.
 
1-2 سیستم آبرسانی را مطابق دستور العمل نصب لوله های نیوپایپ نصب وتست نمائید.
1-3 لوله های ورودی به (خروجی از) کلکتور گرمایش از کف را مطابق دستورالعمل نصب لوله های نیوپایپ نصب وتست نمائید.
1-4 سیستم آبرسانی وهمچنین لوله های ورودی به (خروجی از) کلکتور گرمایش از کف در یک ماهیچه بتونی پوشانده شوند.
1-5 در صورتی که لوله های سیستم آبرسانی، فاضلاب وبرق روی کف نصب شده اند(یعنی ساختمان دارای سقف کاذب نمی باشد)کلیه لوله های مذکور درون یک لایه بتونی پوشانده شوند به نحوی که سطحی تراز برای نصب عایق سیستم گرمایش از کف فراهم گردد.
1-6 محل نصب عایق پیرامونی آماده گردد (پائین کلیه دیوارها به گونه ای باشد که چسباندن عایق پیرامونی به ارتفاع 10سانتیمتر به دیوار امکان پذیر باشد).

09186131005 فتحی  اجرای تاسیسات و گرمایش از کف در تهران
نصب سیستم گرمایش از کف 
نصب کلکتور
برای نصب کلکتور رفت و برگشت در سیستم گرمایش از کف بهتر است از جعبه‌های کلکتور استفاده شود که در شکل زیر دو نمای جعبه و کلکتور روی آن نمایش داده شده است.
- استفاده از لوله‌های پلی پروپیلن جهت لوله‌های اصلی ورودی به کلکتورهای رفت و برگشت مجاز نمی‌باشد.

 

 

- توصیه می‌گردد لوله‌های اصلی ورودی به کلکتورها عایق کاری شود.
- توصیه می‌گردد شیر هواگیری اتوماتیک بر روی کلکتورهای رفت و برگشت در نظر گرفته شود.

 


کنترل سیستم گرمایش از کف توسط شیرهای دستی که روی کلکتور موجود است امکان پذیر است. همچنین می‌توان از شیرهای ترموستاتیک نیز استفاده نمود. این شیرها بر روی کلکتور نصب شده و با دریافت سیگنال از ترموستات مدار را قطع و وصل می‌نماید. بدین ترتیب کنترل هر مدار به صورت خودکار توسط ترموستات‌های اتاقی امکان‌پذیر است.
- لازم به ذکر است می‌توان از کلکتورهای ویژه SGP که مجهز به شیر هواگیری و شیر تخلیه می‌باشند و برای پروژه‌های کوچک و یا بزرگ با تعداد انشعاب‌های مختلف قابل دسترسی هستند استفاده نمود.
شیر بای پس: نوعی شیر مخصوص است که با اختلاف فشار جریان آب باز شده و جهت جلوگیری از فشار مضاعف به پمپ، استهلاک و تخریب آن استفاده می‌شود. همچنین باعث یکنواختی جریان آب برای به تعادل رسیدن مدارهای گرمایشی می‌گردد.